Koło w Lubaniu Śl.

 

 

Działalność Koła w 2013

W dniu 19 stycznia 2013 roku odbyło się  w restauracji „Słoneczna” w Lubaniu spotkanie noworoczno opłatkowe w którym wzięło udział 53 Sybiraków. Udział wzięli zaproszeni goście: Wiceburmistrz Miasta Lubania  Mariusz Tomiczek, pedagog z ZSP im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej Monika Łyp, Prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Jeleniej Górze Jarosław Trościanko. Sybiracy  przełamali się opłatkiem i złożyli sobie wzajemnie  życzenia noworoczne. Przybili goście życzyli Sybirakom dużo zdrowia i wytrwałości. Prezes Zarządu Romuald Karczewski poinformował o pracy Zarządu w minionym okresie i o planach na bieżący rok. Miejski Dom Kultury w Lubaniu  przygotował na tą okoliczność program słowno muzyczny pod kierownictwem pana Leona Iwińskiego. Po obiedzie przy muzyce i kolędach Sybiracy mile spędzili popołudnie. 

 

    

 

    

 

   

 

          

 

           

 

W dniu 17 lutego 2013 roku w kościele p.w. św. Antoniego Padewskiego w Siekierczynie odbyła się Msza Św. w intencji Ojczyzny i Sybiraków. Po Mszy Św. została przeprowadzona modlitwa przy „Obelisku – Tablicy” znajdującej się na placu przykościelnym - wzniesionym przez Sybiraków w 2001 roku. Udział w uroczystościach wziął Wójt Gminy Siekierczyna  Janusz Niekrasz i Przewodniczący Rady Gminy  Andrzej Kuźniar i parafianie.

 

 

W dniu 03 marca 2013 roku Sybiracy uczestniczyli w Mszy Św. w świetlicy w Bożkowicach zorganizowanej przez sołectwo i samorząd gminny w Olszynie. Uroczystości były zaplanowane  dla sybiraczki  Ewy Lipińskiej mieszkanki wsi Bożkowice, która w tym dniu obchodziła 100-tą rocznicę urodzin. Niestety z nadmiaru emocji sybiraczka w tym dniu przebywała w lubańskim szpitalu. Msza Św. odbyła się w intencji odzyskania zdrowia sybiraczki Ewy Lipińskiej. W uroczystości udział wziął poczet sztandarowy w składzie: Teresa Dłubała, Aleksander Hreczecha, Danuta Biber, prezes Zarządu ZS  Romuald Karczewski z liczną grupą Sybiraków, Burmistrz Miasta  Olszyny Leszek Leśko.  Licznie przybyli mieszkańcy wsi. Jubilatce na ręce rodziny zostały przekazane życzenia, prezenty i kwiaty.

          

                  

 

W roku szkolnym 2012/2013  Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lubaniu ogłosiło VI Regionalny Konkurs  dla uczniów szkół  ponadgimnazjalnych  z powiatu lubańskiego, bolesławieckiego, lwóweckiego i zgorzeleckiego w zakresie wiedzy o Sybirakach pt. „Nie dajcie nam o sobie zapomnieć”.  Finał konkursu odbył się 27 marca 2013 roku.

 

  

 

Zadaniem uczniów biorących udział w konkursie „Wiedzy o Sybirakach”  było stworzenie pracy na podstawie wywiadu z Sybirakiem. Honorowy patronat nad konkursem objęło Lubańskie Koło Sybiraków. Konkurs składał się z 2 etapów: eliminacji szkolnych i regionalnych.

I etap – eliminacje szkolne które odbyły się w szkołach do 1 marca 2013 roku.

II etap  to sprawdzenie  przez regionalną komisję  konkursową nadesłanych prac konkursowych  przez szkoły   w terminie do 06 marca 2013 roku Do konkursu regionalnego zgłosiły się szkoły.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu,

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza w Lubaniu,

Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gryfowie  Śląskim.

Ogółem w konkursie wzięło udział sześciu uczniów, którzy przedstawili pięć prac pisemnych.

W sali konferencyjnej Powiatowego Centrum Edukacji w Lubaniu odbyła się podsumowanie konkursu i ogłoszenie wyników. Oprócz zaproszonych wszystkich uczestników finału  w uroczystościach  wręczenia nagród wzięli udział uczniowie z  klasy policyjnej ZSP Nr 2 w Lubaniu.  Po wprowadzeniu przez  Dyrektor PCE -  Annę Adamską, wyniki konkursu ogłosiła  Anna Męczywór, która  przeczytała urywki nagrodzonej I miejscem pracy. Następnie przedstawiciel Starostwa Powiatu  Lubańskiego Witold Zębik wręczył nagrody książkowe  dla nagrodzonych osób i dyplomy dla wszystkich uczestników konkursu. Podziękowania i gratulacje złożył Prezes Zarządu Koła ZS w Lubaniu Romuald, który wręczył wszystkim uczestnikom   książkę „Lubańscy Sybiracy„ z odpowiednia dedykacją. I miejsce  zajęły: Beata Nizioł i Paulina Kozińska z ZSOiZ z Gryfowa, II miejsce: Krzysztof Kukułka  z ZSP im. KZL w Lubaniu, III miejsce: Karolina Witecka z ZSP im. KZL w Lubaniu. Ponadto w konkursie uczestniczyli; Patrycja Kowalska z ZSP im KZL w Lubaniu i Dominika Szczygieł z ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu.

W kwietniu 2013 roku nawiązano kontakt Dyrektorem Biblioteki Miejskiej i Powiatowej w  Lubaniu i przekazano do zasobów  biblioteki publikacje sybirackie w celu utworzenia regału  „O Sybirakach”.

W ciągu roku  pracował  zespół lektorów w osobach Zbigniew Tomaszewski i Aleksander  Hreczecha.  Przeprowadzono 3 spotkania z młodzieżą. I tak:

- 14 czerwca w Gimnazjum i Szkole Podstawowej w Zarębie  - uczestniczyło ok. 40 uczniów

- 24 czerwca w Gimnazjum w Olszynie Lubańskiej – uczestniczyło ok. 50 osób 

- 27 września w Sali Galerii Łużyckiej w Lubaniu  odbyły się dwie prelekcje. Pierwsza z uczniami lubańskich szkół ponadgimnazjalnych - uczestniczyło około ponad 100-tu uczniów. Druga przeznaczona dla wolnych słuchaczy – uczestniczyło ok. 40 osób.

 

W dniu 17 września 2013 roku  zorganizowano obchody 74 rocznicy napaści Sowietów na Polskę  i

Dnia Sybiraka na terenie Cmentarza Komunalnego w Lubaniu. Sybiracy z udziałem Zakładu Usług Komunalnych w Lubaniu zbudowali ołtarz polowy tuż przy pomniku „Symbolicznej Mogile”.

https://luban.pl/media/photos/13620405/l.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Uroczystość uświetniła Reprezentacyjna Orkiestra z Olszyny pod batutą kapelmistrza Andrzeja Drozdowicza. Uczestniczyło 11 pocztów sztandarowych miejscowych z instytucji i szkół. Mszę Św. odprawił ks. Andrzej Fila.  Kompanię honorową  i wartę przy „Symbolicznej Mogile” pełnili uczniowie  z klasy policyjnej i proobronnej miejscowych szkół ponadgimnazjalnych. Uczestniczyły władze starostwa powiatu lubańskiego, władze samorządowe miasta Lubaniu, radni rady powiatu i miasta, dyrektorzy i prezesi miejscowych zakładów pracy i instytucji, dyrektorzy miejscowych szkół wraz z uczniami i pocztami sztandarowymi. Po Mszy Św. odbyła się część patriotyczna w której zabrał głos Członek Zarządu  Starostwa Powiatu Lubańskiego  Konrad Rowiński oraz Wiceprezes  Zarządu Oddziału ZS z Jeleniej Góry Irena Pop. Apel poległych przeprowadził Sybiraka Mieczysław Klatt z udziałem kompani honorowej z ZSP im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy „Symbolicznej Mogile”. Na zakończenie uroczystości, program słowno - muzyczny zaprezentowała młodzież z Miejskiego Domu Kultury z Lubania.  Uroczystość zakończyła się spotkaniem władz z  Sybirakami przy kawie.

       

     

      

      

    

    

    

      https://static.eluban.pl/data/media/arch/arch_4cd4964018a8f9ef7a2775158c45fdeb_1536583283_344.jpeg   

       

  https://static.eluban.pl/data/media/arch/arch_2f6525fc6da5efa71671f38bac6c96e4_1536583283_344.jpeg  

                 

 

 

Powrót na początek strony

 

Działalność Koła w innych latach

 

Do roku 2007

Lata 2007-2012

Rok 2013

Rok 2014

Rok 2015

Rok 2016

Rok 2017

Rok 2018

Rok 2019

Lata 2020-2021

Rok 2022

Rok 2023

 

 

 

 

 

Powrót na stronę główną Koła